Nâs Sûresi

Nâs Sûresi
Sosyal Medyalarda Bu Konuyu Paylaşırmısın ?

Nâs Sûresi Okunuşu, Anlamı ve Namaz Duâ’larından Nâs Sûresi Arapça Okunuşu

Okunuşu:

“Bismillâhirrahmânirrahim

Kul Eûzü Birabbi’n-nâs, Meliki’n-nâs. İlâhi’n-nas. Min Şerri’lvesvâsi’l-hannas. Ellezi Yüvesvisû fi Sudûri’n-nâs. Mine’l-cinneti ve’n-nâs.”

Anlamı:

De ki: İnsanlardan ve Cinlerden, İnsanların Kalbine Şüphe ve Tereddüt Sokan O Sinsi vesvesecilerin Şerrinden İnsanların ilâhi, insanların Meliki ve insanların Rabbi Olan Allah‘a Sığınırım.

Muavvizeteyn Sûreleri

Felak Sûresi ve Nâs Sûresi : Sahih Hadislerde Hz. Peygamber’in Yatarke ihlâs, Felak ve Nâs Sûrelerini Okuyarak Ellerinin içine Üflediği Sonra Başından ve Yüzünden Başlayarak Üç Defa Elinin Eriştiği Kadarıyla Bütün Vücüdunu Sıvazladığı Bildirilmiştir. Müslümanlar da Onu Her Şeyde Örnek Aldıkları Gibi Bu Sünnete Uymuşlar, Beş Vakit Namaz Muavvizeteyn Okumuşlar ve Allah’a Emrettiği Şekilde Bütün Şerlerden Sığınmışlar ve Allah Onları Şerlerin Her ÇEşidinden Korumuştur (Seyyit Kutub, Fizilâli’lKur’an, 441,447; Mevdûdî, Tefhîmu’l-Kur’an Dili 332-326)

Hz. Enes (Radıyallahu Anh) Anlatıyor: “Hz. Peygamber Aleyhissalâtu vesselâm) Buyurdu ki: “Her Şeyin Bir Kalbi Vardır. Kur’ân’ın Kalbi de Yâ-sîn’dir. Kim Bu Sureyi Okursa, Cenab-ı Hakk, Bu Okuması Sebebiyle Kendisine, Kur’ân-ı Kerim’i Yâ-Sîn Hariç On Kere Okumuş Sevabını Verir.” (Tirmizi, Sevâbu’l-Kur’ân 7 )


Sosyal Medyalarda Bu Konuyu Paylaşırmısın ?

YORUM YAZIN