Abdest Alırken Okunacak Duâ

Abdest Alırken Okunacak Duâ
Sosyal Medyalarda Bu Konuyu Paylaşırmısın ?

Abdest Alırken Okunucak Duâ

Allah’ın selamı ve bereketi üzerinize olsun inşaAllah. Buğün sizlerle birlikte Abdest alırken hangi duâ ile başlarız.  Abdest Alırken Okunacak Duâ  nedir. Hepbirlikte öğreneceğiz Allah’ın izniyle. Günün 5 vaktinde edâ ettiğimiz Namaz, Başlamadan önce abdestlerimizi alırız, abdest alırken okunucak duâ’larıda birlikte okuyarak. Abdestimizin daha sağlam ve bereketli olmasına vesile oluruz.

Bu okuyacağımız abdest duâ’sı Resûlullah Efendimiz iki cihan serveri, devamlı abdestte okuduğu mübarek bir duâ’dır. Kıymet verdiğimiz bizlerede buğünlerimize kadar bize ulaşan Buharî ve Müslim gibi kıymetli hadis kitaplarında da mevcuttur.

Abdest Almaya Başlarken Okunucak Duâ

  • DUÂ : “Bismillahirrâhmanirrâhim
    Bismillahi vel-hamdülillâhi alâ dînil islam. Allâhümme’alni minettevvâbin, vec’alnî minel mütetahhirîn, vec’alnî min ibadike’ssâlihîn, vec’alnî minellezîne lâ havfun alyhim velâhüm yahzenûn.
    Elhamdilillâhillezî câalel mâe tahûren vel-islâme nûren.”
  • ANLAMI : “Allah’ın ismi ile. İslâm dininin içinde bulunduğum için O’na hamdederim. Allhım! Beni tevbe edenlerden ve tevbe sebebiyle tertemiz olanlardan ve kıyâmette korkmayacak ve mahzun olmayacaklardan eyle.
    Suyu tertemiz yapan ve bizim için islâm’ın nur kılan Allah’a hamdü senâ ederim.”
Abdest Alırken Okunucak Duâ
Abdest Alırken Okunacak Duâ

Okunan Duâ’nın Ameli

Her şeyde ve her yaptığımız amelde, ilk önce Allah’a hamdetmek, Allah’ın buyruğudur. Her şükür ruhen temizlenmek gibidir, Müslüman oluşumuzun şükrünü yerine getirmek başlıca vazifelerimizden en önemlilerindendir.Allah’ın, bizi tevbe edenlerden ve bu vesîle ile temizlenenlerden eylemesini arzulamamız, kulluğumuzun icabatındandır. Hâlis kullrdan olmamız iyi olmamız ve bütün insanlar korktukları vakit korkmamak için yine Mevlâya sığınmak gerekmektedir. İslâm olmamızın nimeti, tevbeye devam etmemizin alışkanlığı, her korkudan emin olmamızın çaresi bize bu duâda açıklanmaktadır.

Nimetlere şükrettiğimiz her an yüce Allah bize nimetlerinden mahrum etmeyeceğini bilmemiz. Bu yukarda anlattıklarımızı mücevherinize sahip çıktığınız gibibu bilgilerede sahip çıkmanızın yollarını aramakla gününüz geçsin inşaAllah. Selam ve Duâ ile.

 


Sosyal Medyalarda Bu Konuyu Paylaşırmısın ?

YORUM YAZIN