el Musavvir (cc)

el Musavvir (cc)
Sosyal Medyalarda Bu Konuyu Paylaşırmısın ?

el Musavvir (cc)

el Musavvir Esması
el Musavvir Esması

El-Musavvir, tasvir eden, her varlığa ayrı bir şekil ve özellik veren demektir.

Ey yaratacağı her şeye şekil, suret veren ve onları ayrı zelliklerle süsleyen “Musavvir” olan Allah’ım! Bizi boş şeylerle uğraşmaktan sakındır ve bize eşyayı olduğu gibi göster. .

Allah Teâlâ her şeye bir suret, bir özellik vermiştir. Her şeyin kendisine göre şekli, dıştan görünüşü vardır ki, başkalarına benzemez. el Musavvir (cc)

Meselâ: İnsanlar arasında tamamıyla birbirinin aynı iki insan yoktur.

Bundan daha garibi, parmak uçlarındaki çizgilerdir. Bu çizgiler, insanların sayısı kadar değişik gidiyor ve hiçbiri ötekine uymuyor. Şu halde insanın hiç taklit olunamayacak imzası, bastığı parmak izidir.

İşte bunlar, Allah Teâlâ’nın Musavvir isminin tecellileridir.

O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, “şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hâkim dir. (Haşr Suresi, 24)

Dünya üstünde yüz binlerce farklı türde canlı yaşar. Bu türlerin hepsi birbirlerinden tamamen farklı görünüşlere ve olağanüstü özelliklere sahiptir.

Mesela bir kelebeğin kanatlarındaki kusursuz simetriyi ele alırsak. Her bir kanadın üstü türlü şekiller ve etkileyici renklerle bezendiğini görülmektedir. Bu şekiller ne kadar karışık olursa olsunlar, kanatlardaki o güzel simetri asla bozulmaz. Öyel gözüküyorlar ki bütün kelebekler adeta bir ressamın fırçasından çıkmış gibi, göz zevkini bozmayan aksine baktıkça insanın bakası gelen gözlerini ve ruhunu dinlendiren güzelliklerde oluşur ve hissettirirler. Bu güzellikte tecelli eden aklın bir kaynağı olduğu gayet açıktır.

Bu İsmi Şerifi Bilmenin Faydaları

Kul, Allah’ın bu ismi ve sıfatını bilmekle Rabb’ine daha çok ibadet etmesi ve kulluk yapması gerektiğini anlamalıdır. Kulluk, içtenlik ve samimiyetle yerine getirilen ibadetlerdir. Böyle bir kulluk ancak, bütün varlıkları yaratan, zamanı evirip çeviren ve varlıkları oluşturan Allah’ yapılabilir.

Hikmet ve Esrarı

  • Çocuğu olmayan bir kadın, yedi gün oruç tutup iftar vaktinde “Ya Musavvir, Ya Bari Ya Hâlik” isimlerini su üzerine 21 kere okuyup üflese ve o sudan iftar eylese Cenab-ı Hak bu isilerin hürmetine makbul bir çocuk ihsan eder.
  • Muradına Nail olmak isteyen eğer hayırlısıysa 5 vakit namaz kılıp ardından 336 kere ” Ya Musavvir celle celâlühû ” zikrine devam ederse, bi iznillah muradına kavuşur.
  • Hergün ihlas ve gönül içtenlikle 365 kere okumaya devam eden, başarının anahtarını eine almış olur.


Sosyal Medyalarda Bu Konuyu Paylaşırmısın ?

YORUM YAZIN